Świat kompozycji zapachowych to niezwykła kraina, dzięki której możemy poczuć się wyjątkowo. Gotowe produkty, w postaci perfum we flakonikach, nie zdradzają kryjącej się za nimi historii ich powstawania. Jak właściwie tworzone są znane i światowe zapachy? Czy jest to proces prosty czy skomplikowany? Czy można stworzyć zapach w kilka dni? Postaramy się rozwiać wątpliwości dotyczące ich produkcji i przybliżymy jej skomplikowany proces.

Kto odpowiada za recepturę perfum?

Stworzenie odpowiedniej kompozycji zapachowej oraz osiągnięcie idealnej dla niej receptury, zajmuje czasami nawet kilka lat. Każde perfumy mogą składać się aż z tysiąca do dwóch tysięcy komponentów. Tworzenie kompozycji odbywa się przez mistrza – perfumiarza. Pracuje on dla największych firm kosmetycznych i domów mody, dla których komponuje wręcz bajkowe zapachy.

Gdzie produkowane są perfumy?

Sam proces produkcji perfum jest podobny do wytwarzania większości produktów nas otaczających. Odpowiedni marketing, skupiony na rynku perfumeryjnym, pozwala nam myśleć, iż produkcja perfum jest procesem wręcz magicznym. Nic bardziej mylnego. Chociaż producenci zapewniają nas, że każdy z produktów jest wyjątkowy, bardzo często zdarza się, że perfumy różnych marek produkowane są w tej samej fabryce a czasami wręcz na jednej linii produkcyjnej. Oczywiście, że wciąż istnieją niewielkie manufaktury zajmujące się produkcją perfum, jednak występują one w zdecydowanej mniejszości. Przeważają komercyjne fabryki, produkujące zapachy firm, które złożą tam własne zlecenie.

Przewagę nad małymi manufakturami, rozlewnie komercyjne zyskały poprzez posiadane przez nie, odpowiednie zaplecze. Zamówienia na specyficzny zapach mogą przekraczać miliony sztuk i tylko ogromne fabryki są w stanie im sprostać. Specjalistyczne linie produkcyjne, wyposażone są w najnowocześniejsze technologie. Dzięki zapleczu logistycznemu, mogą realizować milionowe zamówienia warte setki milionów dolarów.

Droga do stworzenia idealnego zapachu

Pierwszym krokiem w produkcji perfum jest odpowiednie odmierzenie składników potrzebnych do produkcji zamówionej partii kompozycji zapachowej. Każda kompozycja ma swoją recepturę, którą należy co do kroku odwzorować. Wszystkie potrzebne składniki zostają zmieszane w mieszalniku, w którym są później macerowane. Może to trwać nawet kilka tygodni. Specyficzne receptury dokładnie określają kolejność dodawania składników tak, aby końcowa kompozycja była identyczna z tą wyjściową. Do tej mieszaniny dodaje się różnego rodzaju dodatków chemicznych. Muszą one zapewnić ostatecznemu produktowi odpowiednią jakość. Perfumy nie mogą rozwarstwiać się czy mętnieć. Następnie do mieszanki trafia kolejna dawka związków chemicznych, tym razem mających za zadanie wzmocnienie kompozycji. Taka mikstura zostaje zmieszana z odpowiednią ilością alkoholu. Przeważnie używany w tym procesie jest etanol. Jest to nośnik esencji zapachowych.

Rodzaj końcowego produktu jest definiowany przez procentową ilość alkoholu do ilości olejków zapachowych. W przypadku perfum, będzie to proporcja 100:30. Kiedy mamy do czynienia z wodą toaletową, proporcja wyniesie przeważnie około 100:10.

Gotowa mieszanina może być jeszcze delikatnie zabarwiona na kolor zlecony przez właściciela marki tworzonych perfum. Następnie kompozycja zapachowa przechodzi kontrolę. Kontrolę wykonują zarówno maszyny jak i ludzie. Każdą kompozycję sprawdza się odwołując się do jego wzorca. W momencie gdy kompozycja przejdzie wszystkie testy, może zostać zabutelkowana. Proces ten wygląda bardzo podobnie do butelkowania każdego innego produktu o płynnej konsystencji. Każdy flakonik zostaje następnie zakapslowany. Po zakapslowaniu, jest on jeszcze etykietowany. Jeśli zleceniodawca zlecił również dodatkowe dekoracje, ich dodawaniem zajmują się już pracownicy. Następnie flakoniki są pakowane do pudełek a na koniec w opakowania zbiorcze. Później przywożone są już do dystrybutorów. I tak nasze ulubione kompozycje zapachowe pojawiają się na półkach w sklepach drogeryjnych lub w Internecie.

 

Kategorie: Perfumy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Perfumy

Rodziny zapachowe

Świat perfum jest skomplikowany, pociągający i rozkoszny. Dostępnych jest bardzo wiele różnych perfum do noszenia i cieszenia się nimi – zapachy są jak sklep ze słodyczami dla nosa. Perfumy są dostępne na każdy gust, styl, Czytaj więcej…

Perfumy

Odpowiedniki perfum

Czy wszystkie najpopularniejsze kompozycje zapachowe są niezastąpione? Czy zawsze jedynym wyjściem jest kupno oryginalnego zapachu o słynnej nazwie czy może warto spróbować jego zamiennika perfum? Czy odpowiedniki perfum są tak samo trwałe jak oryginały? Spróbujemy Czytaj więcej…

Perfumy

Zamienniki perfum

Czym kierujemy się wybierając perfumy? Czy można dobrać zamiennik swojego ulubionego zapachu? Czy odpowiedniki perfum do dobre rozwiązanie pozwalające zakupić atrakcyjne cenowo zapachy o wysokiej jakości.